Deivis Gvozdzinskas, www.hipnozenuoalkoholio.lt
Įdomu tai, kad dauguma vartojančių kokainą jį naudoja, kaip primonę, kurios pagalba galima ilgiau tęsti išgertuves, taip greitai “nenulūžti”. Be abejo tai yra be galo pavojinga ir pražūtinga kombinacija, tačiau vieša paslaptis, kad žmonės ją naudoja. Kitą vertus, jei perskaičius antraštę kyla klausimas – kaip galime apskritai lyginti šias dvi medžiagas, pradėkime nuo pamatų.
Narkotikai – psichoaktyviosios cheminės medžiagos, stimuliuojančios, slopinančios ar kitaip modifikuojančios centrinės nervų sistemos veikimą. Šios medžiagos gali sukelti priklausomybę, kuri vadinama narkomanija. Taigi tiek alkoholis tiek kokainas puikiai tinka šiam apibrėžimui patenkinti, abi medžiagos yra narkotikai.
Toliau palyginkime jas pagal pagrindinius aktualius aspektus. Paminėtina tai, kad alkoholis dėl savo legalumo ir paplitimo daugiau ištirtas ir statistikos apie jį galima rasti daug tikslesnės nei apie kokainą, todėl galimi nuokrypiai.
Fizinės ir psichologinės priklausomybės išsivystymo greitis
Kokaino ir alkoholio fizinės priklausomybės išsivystymo greitis gali skirtis dėl tokių veiksnių kaip vartojimo dažnumas ir kiekis, individuali fiziologija ir vartojimo būdas, vartotoją supanti socialinė aplinka.
Jei skrūpulingai ieškosime informacijos, kiek konkrečiai reikia dozių tiek vieno tik kito narkotiko, kad tapti nuo jo priklausomam – vieningo atsakymo nerasime. Tiek nuo vienos tiek nuo kitos substancijos priklausomybė gali išsivystyti jau po pirmojo karto. Visgi išvedus vidurkį iš bent dešimt patikimų viešai prieinamų šaltinių galime prieiti išvadų, kad visgi kokainas dėl greitos euforijos pradžios ir stipraus potraukio užkabliuoja žmogų greičiau nei alkoholis.
Iš kitos pusės dėl visuomenėje laisvai besiliejančio alkoholio yra absoliučiai realu turėti stiprų pagrindą priklausomybei jam, jo dar net neparagavus.
Prieinamumas
Kai alkoholį galime įsigyti ant kiekvieno kampo įskaitant parduotuves, kuriose prekiaujama maistu ir kūdikių sauskelnėmis – kokainas yra nelegalus ir norint jo gauti reikia numinti daug ilgesnius ir pavojingesnius kelius. O ir kaina jo ženkliai didesnė, vidutiniškai Lietuvoje gramas kokaino kainuoja apie 100eur.
Lengvas prieinamumas padaro narkotiką žalingesniu jį vartojančiam asmeniui. Jei nuspręsčiau nustoti vartoti kokainą – manęs parduotuvėje nesutrikdytų mintys, pamačius jį lentynose, kai tuo tarpu jei nuspręsčiau nustoti pilti į save alkoholį, tai taptų papildoma užduotimi ir silpnumo akimirką “paslysti” ir fiziškai gauti kvaišalo būtų juokingai lengva.
Žala vartotojo sveikatai
Dar 2010m tyrime pavadinimu „Narkotikų žala Jungtinėje Karalystėje: daugiakriterinė sprendimų analizė“ profesorius David J Nutt ir mokslų daktarai Leslie A King ir Lawrence D Phillips ištyrė, kad alkoholis pačiam vartotojui yra kenksmingesnis už kokainą.
Tiek alkoholis, tiek kokainas yra kenksmingos medžiagos, keliančios didelį pavojų sveikatai ir gerovei. Abi substancijos kelia didelę riziką sveikatai, tačiau konkreti rizika ir žalos pobūdis skiriasi. Alkoholis susijęs su platesniu lėtinių sveikatos problemų spektru, o kokainas kelia didesnę ūmių sveikatos komplikacijų ir perdozavimo riziką.
Galima teigti, kad kokainas labiausiai kenkia psichikai, o alkoholis psichikos žalojimo smarkiai deformuoja ir kūną, nes organizmas priverstas dorotis su dideliais litražais nuodo filtravimu.
Žala visuomenei
Šioje vietoje alkoholis stipriu nokdaunu sutriuškina kokainą. Velnio lašais vadinama substancija ne veltui įgijo tokį pavadinimą – tai ko gero vienintelis žmonijai žinomas kvaišalas, kurio pavartojus asmens sąmonė išsijungia, tačiau kūnas lieka funkcionuoti ir pridaro tragiškų pasėkmių visuomenei: kelyje žudo pėsčiuosius, kirviais kapoja niekuo dėtus žmones, griauna pastatus, niokoja turtą ir t.t.
Tuo tarpu kokaino keliama žala visuomenei dažniausiai patiriama per tai, kad jis yra nelegalus, t.y. prarasti mokesčiai, klestinti šėšėlinė ekonomika, gaujų karai ir narkobiznierių siautėjimai.
Žala vartotojo artimiesiems
Nuo bet kokios priklausomybės kenčiantį artimąjį turintys asmenys išgyvena nelengvus laikus. Visos priklausomybės vienaip ar kitaip paliečia šeimas, tėvus, vaikus, draugus. Tačiau būtent alkoholis yra skyrybų priežastis numeris vienas visame pasaulyje. Tie kas turi artimoje aplinkoje žmogų, vartojantį alkoholį – išgyvena tikrą pragarą.
Kokaino vartotojas kelia “klasikines” problemas, kurios tinka ir alkoholiui, t.y. negavęs dozės būna piktas, pradangina aibę pinigų, meluoja ir slepia, nesilaiko savo pažadų, o kvaišalas tampa pagrindiniu gyvenimo prioritetu.
Tačiau mūsų nelaimei alkoholikas papildomai gąsdina artimuosius momentais, kuomet nesiorientuoja aplinkoje, agresijos priepuoliais, fiziniu, seksualiniu ir psichologiniu smurtu, situacijomis, kuomet su juo neįmanoma susišnekėti. Būdami neblaivūs asmenys net to nenorėdami vienaip ar kitaip nužudo to nenusipelniusius artimuosius. Taigi čia vėl alkoholis triuškinančiai nugali kokainą.
Vartojimo nutraukimo lengvumas/ Abstinencijos simptomai
Alkoholis
- Fiziniai simptomai: Alkoholio abstinencijos simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių ir apimti drebulį, prakaitavimą, greitą širdies plakimą, pykinimą, vėmimą, galvos skausmą, nemigą ir padidėjusį kraujospūdį. Sunkiais atvejais asmenims gali pasireikšti haliucinacijos, traukuliai (vadinamieji alkoholio abstinencijos priepuoliai) ir delyro tremensas (DT), kuris gali apimti sumišimą, sujaudinimą, karščiavimą ir traukulius.
- Psichologiniai alkoholio vartojimo nutraukimo simptomai: nerimas, dirglumas, nuotaikos svyravimai, depresija ir sunkumai susikaupti.
- Trukmė: Alkoholio abstinencijos simptomai paprastai prasideda praėjus kelioms valandoms ar kelioms dienoms po paskutinio gėrimo, priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip priklausomybės nuo alkoholio lygis, gėrimo dažnumas ir kiekis bei individuali fiziologija. Simptomai gali būti didžiausi per pirmąsias kelias abstinencijos dienas ir palaipsniui pagerėti per kelias dienas ar savaites.
Kokainas
- Psichologiniai simptomai: Kokaino abstinencijai pirmiausia būdingi psichologiniai simptomai, įskaitant disforiją (bendrą blogą savijautą), depresiją, nerimą, dirglumą, nuovargį ir stiprų potraukį narkotikui. Asmenims taip pat gali būti sunku susikaupti, sumažėti energija ir pasireikšti anhedonija (nesugebėjimas patirti malonumo).
- Fiziniai simptomai: Nors kokaino abstinencija visų pirma yra psichologinė, kai kurie asmenys gali patirti ir fizinių simptomų, tokių kaip padidėjęs apetitas, susijaudinimas, neramumas ir ryškūs ar nemalonūs sapnai. Šie simptomai paprastai būna ne tokie sunkūs, palyginti su alkoholio abstinencijos simptomais, ir paprastai išnyksta per kelias dienas ar savaitę.
- Trukmė: Kokaino abstinencijos simptomai paprastai prasideda praėjus kelioms valandoms ar kelioms dienoms po paskutinio vartojimo, o didžiausi simptomai pasireiškia per pirmąsias kelias dienas. Abstinencijos simptomai paprastai išnyksta per savaitę ar 10 dienų, nors potraukis ir nuotaikos sutrikimai gali išlikti ilgiau.
Apibendrinant abstinencijos skirtumus: alkoholio vartojimo nutraukimui dažnai būdingas fizinių ir psichologinių simptomų derinys, įskaitant galimas sunkias komplikacijas, tokias kaip traukuliai ir delyras. Kita vertus, kokaino abstinencija pirmiausia yra psichologinė, su mažiau sunkių fizinių simptomų.
Alkoholio ir kokaino abstinencijos trukmė skiriasi: alkoholio abstinencijos simptomai paprastai trunka ilgiau, o sunkioms komplikacijoms suvaldyti gali prireikti medicininės intervencijos.
Įtaka nusikalstamumui
Alkoholis
- Smurtiniai nusikaltimai: Alkoholio vartojimas susijęs su padidėjusia smurtinio elgesio rizika, įskaitant užpuolimus, smurtą šeimoje, žmogžudystes ir seksualinę prievartą. Apsvaigimas nuo alkoholio gali pabloginti apsisprendimą, sumažinti stabdžius ir padidinti agresiją, todėl gali kilti smurtinių susidūrimų ir muštynių.
- Nusikaltimai nuosavybei: Piktnaudžiavimas alkoholiu susijęs su turtiniais nusikaltimais, tokiais kaip vagystės, vagystės su įsilaužimu, vandalizmas ir turto sugadinimas.
- Vairavimas apsvaigus nuo alkoholio: Vairavimas apsvaigus nuo alkoholio yra pagrindinė eismo įvykių, sužeidimų ir mirčių priežastis visame pasaulyje.
Nepilnamečių piktnaudžiavimas alkoholiu susijęs su didesne delinkvencijos, nusikalstamumo ir dalyvavimo nusikalstamoje veikloje rizika, pavyzdžiui, vandalizmo, vagysčių ir smurto.
Kokainas
- Narkotikų prekyba ir platinimas: Kokaino gamybą, platinimą ir prekybą dažnai kontroliuoja organizuoto nusikalstamumo tinklai. Su kokainu susijusi nelegali prekyba narkotikais apima kontrabandą, platinimo tinklus ir narkotikų pardavimą gatvėse. Prekyba kokainu prisideda prie smurtinių nusikaltimų, gaujų veiklos ir konfliktų tarp konkuruojančių narkotikų prekybos organizacijų.
- Narkotikų laikymas ir pardavimas: Asmenys, vartojantys kokainą, gali užsiimti neteisėta veikla, pavyzdžiui, narkotikų laikymu, pardavimu ir su narkotikais susijusiais nusikaltimais.
- Smurtiniai nusikaltimai: Kokaino vartojimas yra susijęs su padidėjusia smurtinio elgesio, įskaitant užpuolimus, žmogžudystes ir apiplėšimus, rizika.
- Nusikaltimai nuosavybei: kokainą vartojantys asmenys, norėdami palaikyti savo įprotį vartoti narkotikus, gali daryti nusikaltimus nuosavybei, pavyzdžiui, vagystes, įsilaužimus ir plėšimus. Priklausomybė nuo kokaino gali sukelti finansinių sunkumų, bedarbystę ir benamystę, o tai skatina asmenis griebtis vagysčių ir kitos neteisėtos veiklos, kad gautų pinigų ar vertingų daiktų narkotikams įsigyti.
Kad ir kiek bematuosime toksiškiausius ir pavojingiausius pasaulyje narkotikus alkoholis visada pirmaus. Tai nereiškia, kad turėtume pradėti svaigintis, pavyzdžiui, kokainu, tačiau turėtume ištraukti galvas iš smėlio ir pradėti suteikti alkoholiui pavojingo ir žalingo kvaišalo atspalvį, koks jis iš ties ir yra.
Na o teisingiausia, be abejonės – neturėti priklausomybių, o jei tokių turime kuo greičiau jas pažaboti. Tik tokiu būdu pradėsime gyventi šimtus kartų geresnį, visomis įmanomomis prasmėmis gyvenimą. To ir linkiu kiekvienam skaičiusiam.