Svarbu žinoti: papildai sportui ir kai kurių iš jų galimi rimti šalutiniai poveikiai sveikatai

Kai tokie maisto papildai, kaip proteinas ar amino rūgštys yra plačiausiai vartojami ir mažiausiai lydimi šalutinių poveikių, tai kai kurie kiti papildai sportui gali sukelti rimtų negalavimų, jeigu gerai nepažįstate savo organizmo ir jo problematiškų vietų. Daugumos sportuojančių blogiausia yda – nesaikingas papildų vartojimas ir nesidomėjimas jų galima žala sveikatai. Kai kalbame apie galimą žalą, turime omenyje tuos asmenis, kurie turi ar anksčiau turėjo sveikatos sutrikimų. Jeigu esate sveikas, puiku, vargu ar kažkas blogo galėtų nutikti. Tačiau pasitaiko asmenų, kuriems netinkamai išsisinkti papildai sportui gali stipriai pakenkti jų sveikatai.

proteinas-efektai

Kurie papildai gali rimtai atsiliepti Jūsų sveikatai?

Labiausiai turėtumėte atkreipti dėmesį į augalinės kilmės produktus. Jie dažniausiai ir lydimi šalutinių poveikių. Tokie produktai – visų jau seniai pamėgtas, testosterono skatintojų grupei priklausantis tribulus terrestris, riebalų degintojų medžiagos – karčiavaisis citrinmedis ir kofeinas. Tai nėra viskas, ką paminėjome, tačiau į šiuos ingredientus reikėtų atkreipti dėmesį labiausiai.

Kas blogo gali nutikti dozuojant šias medžiagas?

Tribulus Terrestris – šis augalas labiausiai paplitęs Bulgarijoje. Jo nauda sveikatai neabejotina – padidina vyrų potenciją, normalizuoja testosterono kiekį vyrų organizme, gali suteikti papildomos ištvermės sporto salėje. Tačiau šis maisto papildas turi ir tamsiąją savo pusę. Pagrindinai šalutiniai poveikiai, kuriuos gali sukelti tribulus terrestris yra:

  1. Sumažėjęs gliukozės lygis kraujyje. Turintiems žemesnį jo kiekį ar sergant cukriniu diabetu rekomenduojame išmestį ši papildą iš savo rato.
  2. Padidėjusi prostata. Yra nemažai neigiamų atsiliepimų apie prostatos didėjimą ir jos sukeliamus padarinius.
  3. Dehidratacija. Yra moksliškai ištirta, kad tribulus terrestris gali sukelti dehidrataciją dėl savo diuretinių savybių.

Karčiavaisis citrinmedis – vienas populiariausių augalinės kilmės ingredientų, naudojamų riebalų degintojų papilduose. Jis – vienas efektyviausių „riebalų tirpiklių“, tačiau gali būti lydymas rimtų šaltutinių poveikių kaip:

  1. Padidėjęs kraujo spaudimas. Asmenims turintiems šią problemą, drąstiškai rekomenduojama šios medžiagos atsisakyti.
  2. Gliukozės lygio kritimas. Turintiems žemesnį jo kiekį ar sergant cukriniu diabetu rekomenduojame išmestį ši papildą iš savo rato.
  3. Širdies rimto sutrikimai. Net ir trumpalaikis šios medžiagos vartojimas didesniais kiekiais gali sukelti širdies problemų. Rekomenduojame vartoti saikingai, o turintiems miokarditą, aritmiją ir kitas ligas, visiškai atsisakyti vartoti tokio tipo papildus.

Kofeinas – saikingai vartojamas gali suteikti ir daugiau pliusų nei minusų, tačiau jo perteklius gali rimtai atsiliepti Jūsų sveikatai.

  1. Įtampa ir nerimas. Niekam nepaslaptis, kad kofeinas numalšinti streso ir susidariusios įtampos tikrai nepadės ir netgi priešingai – paaštrins visus simptomus. Visa tai įtakoja per daug stimuliuojamas adenozino hormonas. Jis verčia mus jaustis energingesniais ir padeda sumažinti narkolepsijos simptomus (miego trūkumo jausmas, mieguistumas), tačiau kartu skatinamas ir streso hormono kortizolio išsiskyrimas bei mažinamas GABA aktyvumas, kuris atsakingas už relaksacijos procesus. Jeigu jaučiate, kad jums sunku atsipalaiduoti, esate apsuktas negatyvių minčių ir patiriate daug streso, venkite kofeino.
  2. Nemiga. Tai plačiausiai susieta problema su kofeino vartojimu. 1 puodelis kavos vakare arba suvartotas per didielis kiekis dienos eigoje, gali sutrikdyti Jūsų miegą ir privesti prie prastos savijautos kitą dieną. Kai kalba eina apie papildus su kofeinu, jo dienos norma dažniausiai viršija net kelis kartus, tad jeigu turite problemų su prastu miegu, venkite kofeino.
  3. Virškinimo problemos. Kofeinas pagreitina skrandžio hormono gastrino išsiskyrimą. Tai gali sukelti nemalonius jausmus pivlo srityje, sukelti viduriavimą ir pan. Turite problemų su skrandžiu, rūgštimis ar žarnynu? Venkite kofeino.
  4. Priklausomybė ir dopamino hormono sekrecijos sutrikimai. Apie tai nėra kalbama daug, tačiau tai kofeino tamsiausioji pusė. Kofeinas laikinai sukelia dopamino hormono lygį smegenyse, kuris yra atsakingas už energiją, motyvaciją ir produktyvumą dienos eigoje. Tai puiku. Tačiau, kai kofeino suvartojama per daug, organizmas pripranta ir natūraliai sumažina hormono dopamino išsiskyrimą iki normos ribų, atsiranda tolerancija. Taigi, tuo metu kai kofeino negaunate kelias valandas, atsranda energijos stoka, išsiblaškymas, įtampa ir kiti negeri padariniai.

Šį straipsnį Jums parengė – perfectbody, papildų ir sporto inventoriaus prekyba užsiimantis kolektyvas.